Vyhledávání

Kontakt

Nový katalog

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

 

 
 

TOPlist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Obec Žloukovice 

se nachází na ideálním místě přímo u řeky Berounky mezi Roztoky u Křivoklátu a Nižborem. Toto vhodné umístění půjčovny umožňuje zajistit rychlou přepravu osob i lodí na jakékoli místo celého toku řeky Berounky.



    

 

Zámek Kaceřov byl postaven v polovině 16. stol. na místě zpustlé tvrze. Během třicetileté války vypálen. V 2. polovině 18. stol. částečně opraven. Na stavbě pravděpodobně pracovali italští a francoužští mistři.

 

Zřícenina gotického hradu Krašov založeného pány z Krašova v r. 1232. V 15. stol. přistavěno rozsáhlé předhradí. Koncem 17. stol. barokně upraven na letní sídlo řeholníků. Po zrušení kláštera v r. 1785 byl hrad ponechán svému osudu.

 

Přírodní rezervace Skryjská jezírka je součástí CHKO Křivoklátsko, která byla vyhlášená v roce 1995 a nachází se na obou březích Zbirožského potoka nedaleko od ústí do Berounky.

 

Zříceniny kdysi významného královského hradu Týřov stojí na nevysokém ostrohu nad soutokem řeky Berounky s Úpořským potokem. Týřov se nachází na Rakovnicku ve Středočeském kraji. Týřov patří k nejstarším hradům kastelového typu u nás. Do současnosti se zachovala část hradní věže, malá část hradního paláce, obytný donjon a zbytky frankovacích věží, které částečně sloužily k obraně hradu.

 

Hrad Krakovec byl vystavěn kolem roku 1383. V 16. století byl renesančně upraven a ještě počátkem 2. poloviny 17. století dále opravován. Po požáru v roce 1783 byl definitivně opuštěn a postupně se měnil ve zříceninu.

 

Zřícenina hradu Žebrák založeného pány Zajíci z rodu Buziců ve 2.pol.13.st. Od r. 1336 se stal majetkem Lucemburků. Největší přeměny nastaly za vlády Václava IV. V r. 1532 hrad vyhořel. Od té doby pustl.

 

Královský hrad Točník je z konce 14. stol., postavený na příkaz Václava IV., upraven renesančně a barokně. Opuštěn v 17. stol. Poslední majitel J. Colloredo-Mansfeld daroval zříceninu při 1. pozemkové reformě Klubu českých turistů.

 

Roku 1592 zde Rudolf II. vystavěl renesanční letohrádek Lány. O půl století později poškozen za třicetileté války. Přestavěn v raně barokním stylu. V r. 1918 se stal majetkem státu. Po pseudobarokní úpravě slouží jako letní sídlo prezidenta republiky.

 

Branov je umístěn v údolí přímo na břehu řeky Berounky, v malebném kraji, jehož přírodní krásy si oblíbil, a ve svých dílech popsal, spisovatel Ota Pavel. Ve své knize Smrt krásných srnců neopakovatelně vystihl tento překrásný kraj s malebnou říčkou, původními roubenými chalupami a hospodou U rozvědčíka.

 

Rozlehlý gotický hrad Křivoklát, původně lovecký hrad Přemyslovců, přestavěný na konci 15. stol. pro Vladislava Jagellonského. V 16. stol. vězení. R. 1643 vyhořel, na přelomu 19. a 20. stol. rekonstruován pro Fürstenberky.

 

Hrad Nižbor založil Přemysl Otakar II. Poprvé je uváděn v roce 1265. Nižbor byl oblíbeným hradem krále Václava II., který ho pravděpodobně dokončil. V roce 1425 byl dobyt husity a výraznější obnovy se dočkal až v 16. stolet, kdy bzl přestavěn na renesanční zámek. Dnešní podobu mu dala výrazná nekvalitní Valdštejská barokní přestavba v 18. století.

 

Jedno z nejznámějších keltských oppid leží na oválném kopci nad vsí Stradonice. Plocha tohoto keltského velkoměsta je vskutku impozantní - nepočítejte s tím, že si ho celé projdete za pár minut, ohrazeno bylo celkem přes 90 hektarů. Dodnes jsou patrné některé pásy opevnění a vstupní brána na jihovýchodě.

 

Královské město Beroun ležící na soutoku řek Berounky a Litavky láká k návštěvě nejen svými historickými památkami a bohatou kulturní a sportovní nabídkou, nýbrž i svým překrásným okolím. Je východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí - Českého krasu a Křivoklátska.

 

Vápencový lom Hostim I, zvaný Alkazar u Srbska. V současnosti již opuštěný lom nad Berounkou nedaleko od ústí potoka Kačáku. Dříve hojně navštěvovaný trampy, dnes hlavně horolezci a často využívaný filmaři.

 

Gotický hrad Karlštejn založený roku 1348 za Karla IV. na ochranu korunovačních klenotů a státních listin. Významná kaple sv. Kříže s deskovými obrazy od Mistra Teodorika.

 

Kousek od Karlštejna najdete skanzen Solvayovy lomy dokumentující těžbu vápence v Českém krasu. Pro technicky založené turisty budou staré lokomotivy, geologické mapy i zbytky staveb. Můžete obdivovat těžební techniku minulosti a poslechnout si charakteristický běh dvouválcových dieselů.

 

Lom Velká Amerika je částečně zatopen a svou monumentálností připomíná americký kaňon. Lom je hluboký 80 metrů a na jeho dně se nachází dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou a hloubkou okolo 10 metrů.

 

Lom Malá Amerika se nachází v oblasti Českého krasu poblíž Karlštejna. Jde o bývalý lom, nyní zatopený. Umělý původ není nijak do očí bijící, místo působí velice romanticky.

 

Chrustenická šachta je expozice důlní techniky, umístěná v bývalém dole Pražskoželezářské společnosti, jenž tento důl otevřela v roce 1907 a kde se nepřetržitě těžila železná ruda až do roku 1965. Pod povrchem se ukrývá zhruba 600 metrů zpřístupněných chodeb bývalého 8. patra dolu s necelým kilometrem kolejí o důlním rozchodu 450mm a několik stovek exponátů.